:: دوره 7، شماره 1 - ( 1394 ) ::
جلد 7 شماره 1 صفحات 54-62 برگشت به فهرست نسخه ها
آموزش بین حرفه ای: راه کاری جهت بهبود مراقبت سلامت
رضا جفایی دلویی، حسین کریمی مونقی*، نیکو یمانی، علیرضا ایرج پور، فریده سادات سعادت یار
گروه داخلی پرستاری و گروه آموزش پزشکی دانشگاه علوم پزشکی مشهد، مشهد، ایران ، KarimiH@mums.ac.ir
چکیده:   (6394 مشاهده)

  مقدمه: آموزش بین حرف ­ ای یکی از روش های آموزشی است که در متون مختلف، استفاده از آن تأکید شده است و اعتقاد بر این است که می ­ تواند باعث افزایش همکاری های بین حرفه­ای و بهبود کیفیت مراقبت از بیمار شود . با توجه به اهمیت کار تیمی در بهبود مراقبت از بیمار، در این مطالعه با مرور پژوهش­های انجام شده در این زمینه، به بررسی نقش آموزش بین حرفه­ای در بهبود مراقبت سلامت پرداخته شده است .

  روش­ها: در این مطالعه مروری غیر نظام مند برای رسیدن به اهداف مطالعه، در بازه زمانی سال ­ های 2000 تا 2013 مقالات با کلید واژه­های آموزش بین حرفه ­ ای، یادگیری بین حرفه ­ ای و بهبود مراقبت سلامت در منابع اینترنتی و پایگاه ­ های اطلاعاتی Eric, Science Direct, SID و همچنین در منابع کتابخانه­ای و نشریات ایرانی در حیطه آموزش در علوم پزشکی جستجو و از نتایج 30 مقاله که ارتباط بیشتری با موضوع مورد مطالعه و اهداف آن داشتند، استفاده گردیدند.

  یافته­ها: از مجموع 73 مقاله بررسی شده مستندات 30 مقاله مرتبط و معتبر استخراج شد . عمده مطالعات بر تاثیر آموزش بین حرفه­ای بر دانش و نگرش فراگیران دلالت داشتند. این درحالی است که در برخی مطالعات تاثیر آن بر بهبود عملکرد و کار گروهی و ارتقاء سطح سلامت جامعه نیز گزارش شده است.

  نتیجه­گیری: با توجه به اهمیت آموزش و یادگیری بین حرفه­ای در بهبود دانش، نگرش و مهارت حرفه های سلامت، این نوع آموزش می تواند نقش مهمی در ارتقاء سلامت که هدف غایی و نهایی در ارائه خدمات سلامت به شمار می آید، داشته باشد.

واژه‌های کلیدی: آموزش بین حرفه­ای، یادگیری بین حرفه­ای، بهبود مراقبت سلامت
متن کامل [PDF 1211 kb]   (3548 دریافت) |   |   متن کامل (HTML)  (3113 مشاهده)  
نوع مطالعه: مروري | موضوع مقاله: آموزش بالینیXML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 7، شماره 1 - ( 1394 ) برگشت به فهرست نسخه ها