[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: دوره 6، شماره 2 - ( 7-1393 ) ::
جلد 6 شماره 2 صفحات 44-50 برگشت به فهرست نسخه ها
نقش آناتومی ترسیمی در ارتقاء کیفیت آموزش آناتومی دانشجویان پرستاری، مامایی و پیراپزشکی شرق گیلان
فرخ قلی پورمقدم، یاسمن یعقوبی*، زهره سلملیان، کتایون هریالچی، ریحانه فرح پور، فاطمه حیدری
گروه پرستاری، دانشکده پرستاری و مامایی و پیراپزشکی لنگرود، دانشگاه علوم پزشکی گیلان، ایران ، yasmanyaghobi@yahoo.com
چکیده:   (3200 مشاهده)

  مقدمه: درس آناتومی برای اغلب دانشجویان به منزله یک درس غیرقابل درک، که به ذهن سپاری آن مشکل و فراموشی آن سریع اتفاق می­افتد، تلقی می­شود، لذا این مطالعه با هدف تعیین نقش آناتومی ترسیمی در ارتقاء کیفیت آموزش آناتومی در دانشجویان انجام شد.

  روش­ها: مطالعه بصورت نیمه تجربی بر روی380 نفر از دانشجویان پرستاری، مامایی و پیراپزشکی لنگرود در سال­های90-89 طی چهار نیمسال انجام شد. نمونه­ها به روش تصادفی در هر کلاس به دو نیمه تقسیم شدند. جهت نیمی از دانشجویان هر کلاس صرفاً از تدریس همزمان تئوری و عملی آناتومی، به کمک وسایل سمعی و بصری، جسد و مولاژ و جهت نیمی دیگر از دانشجویان همان کلاس (یعنی گروه تجربی) علاوه بر روش­های مذکور، از ترسیم نیز استفاده شد . دیدگاه دانشجویان گروه تجربی نیز نسبت به این شیوه تدریس با استفاده از پرسشنامه­ای که روایی صوری و محتوایی آن با نظر سنجی از همکاران محترم عضو هیئت علمی دانشکده تایید شده بود، بررسی شد و نتایج حاصل با استفاده از آزمون­های آمار توصیفی و استباطی ( t مستقل) و از طریق نرم­افزار Spss مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت.

  یافته­ها: نتایج نشان داد که فراگیران گروه تجربی میانگین نمره بالاتری نسبت به گروه دیگر کسب نمودند ] (35/1 ± 16) نسبت به (23/0 ± 13) [ که تفاوت معنادار بود (0317/0 p= ، 14/2 t= ). درگروه تجربی 7/88 درصد ازدانشجویان، این روش تدریس را به میزان بسیار زیاد نسبت به روش­های مرسوم ترجیح دادند. 63 درصد این روش را بسیار زیاد جذاب و 57 درصد نیز اعتقاد داشتند که این شیوه سبب افزایش مهارت آن­ها در بخش بالین خواهد شد.

  نتیجه­گیری: نتایج نشان داد ترسیم در امر یادگیری درس آناتومی دانشجویان به­طور معنی­دار موثر بوده است و اکثریت دانشحویان از این شیوه تدریس رضایت زیادی داشتند.

واژه‌های کلیدی: آناتومی، ترسیم، آموزش، دانشجویان، علوم پزشکی
متن کامل [PDF 333 kb]   (1159 دریافت) |   |   متن کامل (HTML)  (1135 مشاهده)  
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHAXML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Gholipour Moghaddam F, Yaghoubi Y, Salmalian Z, Haryalchi K, Farahpour R, Heidari F. The Role of Drawing's Anatomy in Promoting Nursing Students Anatomy Education in Para- Medical Nursing –Midwifery Faculty in GUMS. rme. 2014; 6 (2) :44-50
URL: http://rme.gums.ac.ir/article-1-147-fa.html

قلی پورمقدم فرخ، یعقوبی یاسمن، سلملیان زهره، هریالچی کتایون، فرح پور ریحانه، حیدری فاطمه. نقش آناتومی ترسیمی در ارتقاء کیفیت آموزش آناتومی دانشجویان پرستاری، مامایی و پیراپزشکی شرق گیلان. پژوهش در آموزش علوم پزشكي. 1393; 6 (2) :44-50

URL: http://rme.gums.ac.ir/article-1-147-fa.htmlدوره 6، شماره 2 - ( 7-1393 ) برگشت به فهرست نسخه ها
پژوهش در آموزش علوم پزشکی Research in Medical Education